Se nyt vain on tyhmää maksaa liikaa Googlelle
Tiedon etsiminen on suomessa googlaamista ja hakukonemainontaan ja -optimointiin viitataan Google-markkinointina. Jossain muistan lukeneeni että viime vuonna Google itse ilmoitti, että 89 % suomalaisten hauista tehdään Googlessa, ja 96 % internetin käyttäjistä käyttää Googlea säännöllisesti.
Jos itse arvioisin Googlen markkinaosuutta suomessa väittäisin, että sen markkinaosuus on vähintäänkin 95 %. Tämä arvio perustuu omien, kollegoiden sekä asiakkaidemme verkkopalveluiden statistiikkaan. Microsoftin eli msn.fi:in markkinaosuus lienee 2-3 % välillä. Yahoo ja kotimaisten hakemistoyhtiöiden, Eniron ja Fonectan hakukoneet jakavat loput.
Hakukonemarkkinoinnin kannalta nämä luvut tarkoittavat mm sitä, että usein panostaminen ns Google-markkinointiin riittää. Suosittelen kuitenkin miettimään muitakin vaihtoehtoja. Voit esimerkiksi säästä hakusanamainonnan kustannuksissa jos kilpailijasi eivät ole vielä löytäneet muita hakukoneita. Muun muassa matkailussa ja pikavipeissä Googlen klikkihinnat ovat välillä turhan korkealla, eikä kärkisijoilla mainostaminen välttämättä ole kustannustehokasta markkinointia. Se nyt vain on tyhmää maksaa liikaa tai miten se Gigantin mainoslause nyt meni!
Toinen usein vielä parempi vaihtoehto säästää hakukonemarkkinoinnin kustannuksissa on siirtää budjettia hakusanamainonnasta hakukoneoptimointiin. Tällä toimenpiteellä voidaan usein saavuttaa merkittäviäkin säästöjä. Tästä aiheesta enemmän seuraavassa postauksessani.
Nicolas Fogelholm on työskennellyt verkkopalveluiden, -viestinnän ja -markkinoinnin parissa vuodesta 1998. Lue Nicon uusimmat kirjoitukset:
Piditkö artikkelista?
Voit lukea kommentteja ja lisätä oman kommenttisi ja vielä tilata tämän artikkelin kommentit RSS-syötteenä.
Tilaa Tuloksen artikkelit RSS-syötteenä, niin pysyt ajantasalla digitaalisessa markkinoinnissa, tai tilaa samat artikkelit sähköpostiisi alla olevalla lomakkeella.
Kommentit
2 kommenttia artikkelista “Se nyt vain on tyhmää maksaa liikaa Googlelle”

Jaa Twitterissä


11.5.2008 10:17 Googel Maps eli karttahaku – Tulos http://www.tulos.fi/artikkelit/google-karttahaku-kehittyy/
[...] toimijalla on vahva jalansija. Koska Googlen markkinaosuus perinteisessä haussa on Suomessa reippaasti yli 90 % voidaan olettaa, että Google Mapsin käyttö kasvaa rajusti tänä vuonna. Ja sitä seuraavana [...]
16.10.2008 08:18 TEKSTIURAKOITSIJA http://www.lyyrica.org/sanoittaja
Niin.. hakukoneoptimoinnilla on mahdollista saavuttaa pysyvämpiä tuloksia ja lisäksi verkkosivujen sijoitus nousee myös muissa hakukoneissa.