Panostukset digimarkkinointiin kasvavat edelleen
Suomessa panostukset digimarkkinointiin olivat 116 miljoonaa euroa vuoden 2012 ensimmäisellä puoliskolla. Tässä on noin 13 % kasvua viime vuoteen verrattuna. Näillä luvuilla digimarkkinointi lohkaisi 18,2 % koko mediamainoskakusta, kun viime vuonna siivu oli 16 %. Panostukset digimarkkinointiin ovat pidemmällä aikavälillä nousseet merkittävästi. Vuonna 2008 digimarkkinoinnin osuus mediamainoskakusta oli 12,6 %.
Vaikka panostukset digimainontaan kasvavat on Suomi vielä muita maita kehityksessä jäljessä. Suomen digimainonnan panostuksilla (18,2 % koko mediamainoskakusta) pääsemme Ranskan ohi, mutta siihen se sitten jäi. Näin muutamat muut maat panostavat digimarkkinointiin (luvut ovat vuodelta 2011):
UK 28,7%
Tanska 28 %
Norja 25,3 %
Hollanti 22,3 %
Ruotsi 20,7 %
Saksa 19,8 %
Puola 17,5 %
Ranska 15,6 %
Tällä hetkellä Suomessa panostateaan eniten hakusanamainontaan (39,8 milj. € alkuvuonna) ja tämän osuus koko digimarkkinoinnista on 34 %. Suunta on siis oikea, mutta olemme kuitenkin pahasti muita jäljellä. Keskiarvo Euroopassa lienee 45 % ja Englannissa hakupanostukset ovat noin 60 % digimarkkinoinnin panostuksista.
Digimarkkinoinnin panostukset jakautui alkuvuonna prosentuaalisesti näin:

Lähde mm IAB.
Piditkö artikkelista?
Voit lukea kommentteja ja lisätä oman kommenttisi ja vielä tilata tämän artikkelin kommentit RSS-syötteenä.
Tilaa Tuloksen artikkelit RSS-syötteenä, niin pysyt ajantasalla digitaalisessa markkinoinnissa, tai tilaa samat artikkelit sähköpostiisi alla olevalla lomakkeella.

Jaa Twitterissä


