Tulos Enemmän oikeita asiakkaita verkosta

Digimarkkinointi kasvoi 11 % ensimmäisellä neljänneksellä

Vuoden 2010 ensimmäisen neljänneksen yhteenlaskettu panostus digimarkkinointiin oli 36 milj. euroa. Tämä tarkoittaa noin 11 % kasvua vuoden 1. kvartaalilla verrattuna samaan ajanjaksoon vuonna 2009. Display eli bannerimainonnan osuus on noin 13 milj. euroa. Hakusanamainonnan osuus summasta on 8 milj. euroa ja kasvua vuoden takaiseen on 40 %.

1 Q pähkinäkuoressa

  • Hakusanamainonta kasvaa edelleen rajusti.
  • Banneri- ja luokiteltu mainonta ovat kääntyneet kasvuun.
  • Panostukset sähköisiin hakemistoihin (esim Fonecta ja Eniro) ovat laskeneet huomattavasti.

Näiden tilastojen mukaan hakusanamainonnan osuus digimarkkinoinnin panostuksista on noin 22 %. Jos tätä lukua verrataan Isoon-Britanniaan jossa hakusanamainonnan osuus on yli 60 % niin Suomi on kyllä digimarkkinoinnin Bulgaria, kuten Googlen maajohtaja Anni Ronkainen juuri Kauppalehdessä totesi. Tätä käsitystä vahvistaa myös perinteisen bannerimainonnan suuri osuus digimarkkinoinnista. Bannerimainonnan osuus digimarkkinoinnista on Suomessa 35 % ja Isossa-Britanniassa 18 %.

Edellä mainitut luvut kertovat myös sen, että Suomessa digimarkkinoinnin painopiste on vielä brändimainonnassa ja tunnettavuuden nostamisessa, kun taas Isossa-Britanniassa painopiste on selvästi mitattavassa ja tuloksellisessa mainonnassa. Sääli, että niin harva suomalainen yritys on tajunnut miten tehokas myyntitykki se google oikeastaan on jos sen ottaa kunnolla haltuun!

Ja lopuksi muutamia anonyymejä esimerkkejä siitä miksi hakukonemarkkinointi kannattaa. Asiakkaamme kertovat:

  • Olemme kolmikertaistaneet liikevaihtomme kolmessa vuodessa. Kerran me tehtiin yksi esite, loput on google-mainontaa ja hakukoneoptimointia.
  • Meillä on erinomainen hakukonenäkyvyys ja sen ansiosta teemme joka kuukausi keskimäärin 67 000 € lisää liikevaihtoa.
  • Avasimme nettikaupan ja käytimme 30 000 € bannerimainontaan joka tuotti meille 30 myyntiä. Nyt teemme Tuloksen kanssa hakusanamainontaa, jonka kokonaiskustannukset ovat noin 5 000 € / kk. Huhtikuussa tämä tuotti 113 myyntiä.

Samasta aiheesta aikaisemmin: Digimarkkinointi 2009.

Nicolas Fogelholm

Nico

Nicolas Fogelholm on työskennellyt verkkopalveluiden, -viestinnän ja -markkinoinnin parissa vuodesta 1998. Lue Nicon uusimmat kirjoitukset:

Piditkö artikkelista?

Voit lukea kommentteja ja lisätä oman kommenttisi ja vielä tilata tämän artikkelin kommentit RSS-syötteenä.

Tilaa Tuloksen Blogin RSS-virta Tilaa Tuloksen artikkelit RSS-syötteenä, niin pysyt ajantasalla digitaalisessa markkinoinnissa, tai tilaa samat artikkelit sähköpostiisi alla olevalla lomakkeella.

Arvostamme yksityisyyttäsi.

Kommentit

2 kommenttia artikkelista “Digimarkkinointi kasvoi 11 % ensimmäisellä neljänneksellä”

  1. 9.6.2010 08:12 Tiesitkö tämän digimarkkinoinnista? http://www.tulos.fi/artikkelit/tiesitko-taman-digimarkkinoinnista/


    [...] blogiartikkelissa on esitelty SMX Advanced London -seminaarista tuliaisina tuodut 13 hakukone- ja digimarkkinoinnin “hyvä tietää”-tiedonmurusta  ja kymmenen näppärää vinkkiä analytiikan [...]

  2. 17.8.2010 19:28 Digimarkkinointi kasvaa tänäkin vuonna! http://www.tulos.fi/artikkelit/verkkomainonnan-kasvu-2010/


    [...] myös miten digimarkkinointi kasvoi ensimmäisellä kvartaalilla 2010. Jaa Facebookissa     Jaa [...]

Kommentoi

pakollinen

pakollinen, mutta ei tule näkyviin

Tuomme sivuillesi kävijöitä ja muutamme heidät asiakkaiksi. Tulos.

Copyright Tulos Helsinki Oy 2008-2010.